Polityka wewnętrzna każdego państwa to zbiór określonych polityk szczegółowych, z których oprócz polityki gospodarczej najistotniejszą wydaje się być polityka społeczna. Polityka społeczna to działalność państwa, samorządów i organizacji pozarządowych, której celem jest poprawa położenia materialnego ludności, asekuracja przed ryzykami życiowymi oraz wyrównywanie szans życiowych grup społeczeństwa ekonomicznie i socjalnie najsłabszych.
Realizowanie zadań z zakresu polityki społecznej należy do najważniejszych jakimi zajmują się jednostki samorządu terytorialnego a w szczególności gminy. W myśl ustawy o pomocy społecznej gmina ma nie tylko obowiązek realizowania zadań z tego zakresu ale swoje działania powinna opierać na długotrwałej strategii. Zbiór głównych wytycznych i zadań do zrealizowania z zakresu polityki społecznej zawiera właśnie Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych. Ustawodawca nakładając na gminy obowiązek tworzenia tego typu dokumentu, oparł się na założeniu iż gmina realizując zadania z zakresu polityki społecznej, powinna kierować się długookresową strategią nie uzależnioną od politycznych procesów administrowania samorządem.
Potrzeba istnienia dokumentu nazywanego Gminną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych nie wynika oczywiście jedynie z dostosowania się do wymogów i przepisów prawnych. Innym ważnym czynnikiem jest fakt integracji z Unią Europejską, gdzie działalność planistyczna tego typu ma podstawowe znaczenie w procesie decyzyjnym. Dzięki określeniu podstawowych priorytetów, celów i zadań w dziedzinie polityki społecznej, gmina zyskuje skonkretyzowaną wizję z zakresu rozwiązywania istniejących problemów oraz działań profilaktycznych jakie powinno się podjąć w celu przeciwdziałania powstawaniu nowych problemów.